Lady Killers, czyli wojny w ringu, poza nim i na bankiecie
Jak już wiemy, na niedawnych mistrzostwach Europy w kick-boksingu  w portugalskim Porto nasza żeńsko-męska ekipa w K1 Rules, low kicku i formule light-contact wywalczyła 13 medali - 6 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe. Wystartowało aż 447 zawodników z 30 krajów. Zajęliśmy drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Zachwyciły zwłaszcza nasze panie, bo przecież „najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”.
 
Status quo
Nie byłem wczoraj w Warszawie. Nie zasiadłem na krzesełku w hotelu Sheraton razem z innymi działaczami rządzącymi naszym brudnym i śmierdzącym na kilometr w Europie futbolem, nie głosowałem (z czego się cieszę), nie oglądałem tych wszystkich gratulacji dla Laty.
 
Sen o złotych wisienkach
Wyrywanie medalowych kawałków z olimpijskiego tortu będzie dla Polaków bardzo mozolne

Gdybym miał wymienić polskiego sportowca lub sportsmenkę z co najmniej 70-procentowymi szansami na złoty medal w Pekinie, to obawiam się, że z czystym sumieniem podałbym tylko jedno nazwisko - Szymon Kołecki (zakładając, że nie przeszkodzą mu od dawna go trapiące problemy ze zdrowiem).
 
Strona główna arrow Boks arrow Polska gala w polskim mieście
Polska gala w polskim mieście Drukuj Email
07.02.2007.
 Tomasz Adamek jeszcze w tym roku może dostać szansę walki o mistrzostwo świata
To może być wielka noc polskiego boksu. Pod koniec kwietnia do ringu w Chicago wyjdzie czterech najlepszych polskich bokserów. Jeden z nich już ma tytuł mistrza świata, a pozostała trójka wierzy, że do niego dołączy.

Tomasz Adamek (30 l.) jeszcze kilka dni temu był mistrzem świata. Stracił jednak tytuł po porażce z Chadem Dawsonem (24 l.). Co dalej będzie z bokserem, który jeszcze niedawno był bohaterem? Szansą dla Adamka może być wielka gala w Chicago, którą chce zorganizować Don King (76 l.).

Cztery pieczenie
Najsłynniejszy promotor świata ma ważne kontrakty nie tylko z Adamkiem, ale także z ostro trenującym Andrzejem Gołotą (39 l.) oraz Maciejem Zeganem (31 l.). Jest również związany ze Steve'em Cunninghamem, który ma stoczyć rewanżową walkę z Krzysztofem Włodarczykiem (25 l.). King postanowił więc upiec kilka pieczeni na jednym ogniu.

- Gala w Chicago to jedyna możliwość, żeby King wygrał z nami przetarg na pojedynek "Diablo" z Cunninghamem -Ęuważa Andrzej Wasilewski, promotor Włodarczyka. - "Dziadek" zna się na robieniu interesów i dobrze wie, że w Chicago mieszka ponad milion Polaków. Oni zawsze przyjdą zobaczyć polskich bokserów...

Obrona tytułu mistrza świata IBF przez Włodarczyka ma być główną atrakcją gali.

Tytuł w tym roku
Wcześniej do ringu wyjdzie Andrzej Gołota, dla którego będzie to pierwsza walka od pamiętnej porażki z Lamonem Brewsterem (21 maja 2005 r.). King ma jednak wobec Polaka ambitne plany. Jeśli Gołota pokona Mike'a Mollo, prawdopodobnie dostanie kolejną szansę walki o mistrzostwo świata. Jego rywalem mógłby być niepokonany rosyjski olbrzym - Nikołaj Wałujew.

O walce o tytuł marzą w tej chwili także Tomasz Adamek oraz Maciej Zegan. "Boom Boom" przegrał kilka miesięcy temu walkę eliminacyjną, ale liczy na to, że dostanie jeszcze szansę. Znacznie prędzej do pojedynku o najwyższą stawkę może wyjść Adamek. Don King w jednym z wywiadów przyznał, że wciąż widzi przed nim wielką przyszłość.

- Jeszcze w tym roku może dostać szansę walki o mistrzostwo świata - dodał.

Kto wytłumaczy tłumacza?
W narożniku Adamka w sobotnią noc poza trenerem McGirtem i cutmanem był Ziggy Rozalski, który pełnił funkcję tłumacza. "Super Express" dotarł do transmisji telewizji ShowTime. Między rundami można posłuchać rad McGirta i tłumaczeń Rozalskiego. - Ziggy, powiedz mu, żeby się nie cofał, kiedy tamten zadaje ciosy. Niech stoi w miejscu i uderza. Nie poluj na jego głowę, tylko uderzaj. Stój i uderzaj, nie cofaj się - krzyczy trener. A tłumacz na to: - Nie cofaj się do tyłu. Stój tam.

I... to wszystko! Reszty rad trenera Tomkowi nikt nie przetłumaczył.

- Komunikacja między trenerem a zawodnikiem to kluczowa sprawa w czasie walki - mówi Andrzej Gmitruk, który był w narożniku Adamka w czasie 31 wcześniejszych walk. - Zwłaszcza w stresującej sytuacji bokser potrzebuje jasnej rady...

Kto dla Adamka?
Mimo porażki z Dawsonem Adamek wciąż jest wysoko w światowych rankingach. Bardzo prawdopodobne, że w Chicago stoczy walkę z kimś z czołówki rankingu. Jego rywalem mógłby być szósty na liście federacji WBA... Paul Briggs. Gdyby Adamek pokonał Australijczyka po raz trzeci, mógłby się zmierzyć w walce o mistrzostwo federacji WBA ze zwycięzcą walki Stipe Drews - Silvio Branco (24 lutego).

Przyszłość byłego mistrza zależy od dobrej woli Dona Kinga. Jeśli promotor nie będzie chciał pomóc Polakowi, może zniszczyć jego karierę. Adamek ma w kontrakcie zapisane bardzo niskie honorarium za walkę, której stawką nie jest mistrzostwo świata. Trzeba więc mieć nadzieję, że King postanowi jeszcze zarobić na "Góralu", zamiast mścić się za niedawny proces sądowy...

Tomasz Adamek (30 l.)
- waga półciężka

- były mistrz świata WBC

- 31 zwycięstw, 21 przez k.o., 1 porażka

Maciej Zegan (31 l.)
- waga lekka

- przegrał jedną walkę o tytuł i jedną klasyfikacyjną

- 37 zwycięstw, 21 przez k.o.,

2 porażki

Krzysztof Włodarczyk (25 l.)
- waga junior ciężka

- mistrz świata IBF

- 37 zwycięstw, 27 przez k.o., 1 porażka

Andrzej Gołota (39 l.)
- waga ciężka

- cztery razy walczył o mistrzostwo świata

- 38 zwycięstw, 31 przez k.o., 6 porażek, 1 remis


(SuperExpress)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Ranking stron