Lady Killers, czyli wojny w ringu, poza nim i na bankiecie
Jak już wiemy, na niedawnych mistrzostwach Europy w kick-boksingu  w portugalskim Porto nasza żeńsko-męska ekipa w K1 Rules, low kicku i formule light-contact wywalczyła 13 medali - 6 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe. Wystartowało aż 447 zawodników z 30 krajów. Zajęliśmy drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Zachwyciły zwłaszcza nasze panie, bo przecież „najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”.
 
Status quo
Nie byłem wczoraj w Warszawie. Nie zasiadłem na krzesełku w hotelu Sheraton razem z innymi działaczami rządzącymi naszym brudnym i śmierdzącym na kilometr w Europie futbolem, nie głosowałem (z czego się cieszę), nie oglądałem tych wszystkich gratulacji dla Laty.
 
Sen o złotych wisienkach
Wyrywanie medalowych kawałków z olimpijskiego tortu będzie dla Polaków bardzo mozolne

Gdybym miał wymienić polskiego sportowca lub sportsmenkę z co najmniej 70-procentowymi szansami na złoty medal w Pekinie, to obawiam się, że z czystym sumieniem podałbym tylko jedno nazwisko - Szymon Kołecki (zakładając, że nie przeszkodzą mu od dawna go trapiące problemy ze zdrowiem).
 
Strona główna arrow Sporty zimowe arrow Polecą po raz dwudziesty
Polecą po raz dwudziesty Drukuj Email
21.02.2008.
 Dziś rozpoczynają się Mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Ta prestiżowa impreza dla największych śmiałków wśród narciarzy klasycznych, po raz piąty odbędzie się na skoczni Heiniego Klopfera w niemieckim Oberstdorfie. Będzie też dwudziestą - a więc jubileuszową.

Mistrzostwa świata w lotach narciarskich zorganizowano po raz pierwszy w Planicy w roku 1972. Rok później po raz pierwszy odbyły się Oberstdorfie. Od tamtego czasu rozgrywane są co dwa lata. Od roku 1992 mistrzostwa rozgrywane są cyklicznie na pięciu największych skoczniach świata: Planica - Bad Mitterndorf - Oberstdorf - Vikersund - Harrachov. Do tej pory w Oberstdorfie rozegrano jej już 4 razy - w 1973, 1981, 1988 i 1998.

Skocznia imienia Heiniego Klopfera ma punkt konstrukcyjny K-185 metrów i Hill Size 213. Jest największym obiektem w Niemczech i drugim na świecie po słoweńskiej Letalnicy. Skocznia powstała w 1949 roku, a jej architektem był Heini Klopfer, który w 1950 roku jako pierwszy oddał na swojej skoczni skok o długości 90 metrów. Nie znajduje się w pobliżu kompleksu skoczni Schattenberg w samym Oberstdorfie, lecz na południe od miasta niedaleko jeziora Freibergsee.

Obiekt przeszedł kilka modernizacji. W 1972 roku wysadzono drewnianą konstrukcję rozbiegu, a w jej miejsce postawiono skocznię stalowo - betonową. Ostatnia przebudowa skoczni miała miejsce w 1998 przed mistrzostwami świata w lotach narciarskich. Na skoczni imienia Heiniego Klopfera regularnie odbywają się też zawody o Puchar Świata w lotach narciarskich. Rekord obiektu wynosi 223 metry. Norweg Roar Ljøkelsøy ustanowił go w 2004 roku, poprawiając poprzedni wynik Andreasa Widhölzla aż o 7 metrów.

Konkurs indywidualny o mistrzostwo świata w lotach obejmuje cztery serie skoków, które rozgrywane są w ciągu dwóch dni. Do 2004 roku rozgrywano tylko konkurs indywidualny. W obu dotychczasowych konkursach drużynowych tiumfowali Norwegowie. W 2004 roku przed Finlandią i Austrią, dwa lata później przed Finlandią i Niemcami. Obecnym mistrzem jest Roar Ljøkelsøy. Jest też jednym z trzech zawodników, którzy tytuł zdobywali dwukrotnie - w 2004 i 2006 roku. Pozostali dwaj to Walter Steiner ze Szwajcarii (1972,1977) oraz Niemiec Sven Hanawald (2000,2002). Jedyny jak dotąd medal dla Polski w lotach zdobył Piotr Fijas w 1979 roku w na skoczni w Planicy. Wyskakał wtedy brąz, ustępując w konkursie tylko Arminowi Koglerowi z Austrii i Axelowi Zitzmannowi z NRD.

Na tegoroczne Mistrzostwa zjechało 70 zawodników z 18 krajów. Są to: Austria, Białoruś, Czechy, Finlandia, Francja, Japonia, Kazachstan, Korea Płd., Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, oraz Włochy. W samych zawodach wystąpić może jednak tylko po czterech zawodników z każdego kraju. Dodatkowo kwalifikacje ograniczą ilość skoczków do 40. Po pierwszej serii odpadnie kolejna dziesiątka, pozostała "30" wystąpi w kolejnych 3 seriach. Jednym z sędziów oceniających zmagania najlepszych lotników będzie nasz rodak - Lech Pochwała.

Zapraszamy do trzymania kciuków za naszych reprezentantów, którzy udali się na najważniejszą imprezę sezonu w składzie: Marcin Bachleda, Stefan Hula, Adam Małysz, Kamil Stoch i Piotr Żyła. Kwalifikacje do konkursu już dziś - bezpośrednio po dwóch seriach treningowych. Dalsze informacje będziemy podawać na bieżąco - jak zawsze specjalnie dla naszych czytelników - prosto spod skoczni.

Program zawodów:

Czwartek 21.02.2008
14:00 - Oficjalny trening (2 serie)
16:30 - Kwalifikacje

Piątek 22.02.2008
15:00 - Seria próbna
16:30 - Pierwsza seria konkursowa
17:45 - Druga seria konkursowa

Sobota 23.02.2008
15:30 - Seria próbna
16:30 - Trzecia seria konkursowa
17:30 - Finałowa seria konkursowa

Niedziela 24.02.2008
15:00 - Seria próbna
16:30 - Pierwsza seria konkursu drużynowego
17:45 - Finałowa seria konkursu drużynowego

(skijumping.pl) 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Ranking stron