Lady Killers, czyli wojny w ringu, poza nim i na bankiecie
Jak już wiemy, na niedawnych mistrzostwach Europy w kick-boksingu  w portugalskim Porto nasza żeńsko-męska ekipa w K1 Rules, low kicku i formule light-contact wywalczyła 13 medali - 6 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe. Wystartowało aż 447 zawodników z 30 krajów. Zajęliśmy drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Zachwyciły zwłaszcza nasze panie, bo przecież „najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”.
 
Status quo
Nie byłem wczoraj w Warszawie. Nie zasiadłem na krzesełku w hotelu Sheraton razem z innymi działaczami rządzącymi naszym brudnym i śmierdzącym na kilometr w Europie futbolem, nie głosowałem (z czego się cieszę), nie oglądałem tych wszystkich gratulacji dla Laty.
 
Sen o złotych wisienkach
Wyrywanie medalowych kawałków z olimpijskiego tortu będzie dla Polaków bardzo mozolne

Gdybym miał wymienić polskiego sportowca lub sportsmenkę z co najmniej 70-procentowymi szansami na złoty medal w Pekinie, to obawiam się, że z czystym sumieniem podałbym tylko jedno nazwisko - Szymon Kołecki (zakładając, że nie przeszkodzą mu od dawna go trapiące problemy ze zdrowiem).
 
Strona główna arrow Piłka nożna arrow Euro 2008: być albo nie być Polaków!
Euro 2008: być albo nie być Polaków! Drukuj Email
12.06.2008.
 Być albo nie być w ćwierćfinałach piłkarskich mistrzostw Europy - to stawka czwartkowego meczu grupy B w którym gospodarz Austria zmierzy się w Wiedniu na stadionie Ernsta Happela z Polską. Oba zespoły doznały porażek w swych pierwszych pojedynkach - Polska 0:2 z Niemcami, Austria 0:1 z Chorwacją.

Zespół, który przegra czwartkowe spotkanie, nie będzie już miał żadnych szans na awans; ostatni mecz grupowy będzie można potraktować wyłącznie jako ... towarzyski.

"Wszystko albo nic, potrzebujemy zwycięstwa. Ale w takiej samej sytuacji są rywale, dlatego pojedynek z Polską zapowiada się niezwykle interesująco" - stwierdził trener reprezentacji Austrii Josef Hickersberger.

Josef Hickersberger jest przed czwartkowym spotkaniem w lepszej sytuacji niż selekcjoner reprezentacji Polski Leo Beenhakker. W zespole gospodarzy mistrzostw żaden z zawodników nie jest kontuzjowany, drużyna zagra w najsilniejszym składzie.

W zespole polskim zabraknie kapitana Macieja Żurawskiego, który podczas meczu z Niemcami doznał naderwania mięśnia czworogłowego; jego dalszy udział w piłkarskich mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii jest wykluczony.

Lekko kontuzjowany był także Mariusz Lewandowski, który miał stłuczoną goleń. Na szczęście rehabilitacja przyniosła efekty i zawodnik jest już w dobrej dyspozycji.

Kontuzjowanego Żurawskiego w polskim zespole zastąpi Roger Guerreiro, który w drugiej połowie niedzielnego meczu z Niemcami zmienił kapitana reprezentacji. Pod znakiem zapytania stoi występ Mariusza Lewandowskiego.

"Jeśli przeciwko Austrii zagramy częściowo tak, jak z Niemcami, to nie będzie problemu. Jesteśmy w optymistycznych nastrojach" - przyznał Dariusz Dudka.

"Dwadzieścia minut bardzo dobrej gry nie wystarczy nawet na Andorę czy San Marino, nie mówiąc już o Austrii. W Wiedniu musimy przez 90 minut grać dobrze, a przez 20 bardzo dobrze" - uważa obrońca Olympiakosu Pireus Michał Żewłakow.

Dobre nastroje panują także w zespole austriackim. "Wszyscy w zespole jesteśmy optymistycznie nastawieni do meczu z Polakami. Potrzebujemy trzy punkty i zrobimy wszystko, aby je zdobyć" - twierdzi obrońca Martin Stranzl.

"Porażki w czwartkowym pojedynku nie bierzemy pod uwagę" - dodał obrońca reprezentacji Austrii Emanuel Pogatetz.

Przewidywane składy według zagranicznych mediów:

Austria: 21-Juergen Macho; 15-Sebastian Proedl, 3-Martin Stranzl, 4-Emanuel Pogatetz; 14-Gyorgy Garics, 8-Christoph Leitgeb, 10- Andreas Ivanschitz, 6-Rene Aufhauser, 11-Umit Korkmaz; 18-Roman Kienast, 22-Erwin Hoffer.

Polska: 1-Artur Boruc; 13-Marcin Wasilewski, 14-Michał Żewłakow, 6-Jacek Bąk, 3-Jakub Wawrzyniak; 5-Dariusz Dudka, 18-Mariusz Lewandowski (ew. Rafał Murawski), 17-Wojciech Łobodziński, 20- Roger Guerreiro, 8-Jacek Krzynówek; 7-Euzebiusz Smolarek

Stadion: Ernst-Happel-Stadion, Wiedeń (50 008). Sędziowie: Howard Webb, asystenci: Darren Cann i Michael Mullarkey (wszyscy Anglia), techniczny: Viktor Kassai (Węgry). Początek: 12 czerwca, 20.45.

Bilans siedmiu dotychczasowych spotkań jest nieznacznie korzystny dla polskich piłkarzy. Wygrali cztery mecze, trzy - przegrali. Remisu - nie było. Bramki: 17-16 na korzyść Polaków.

Z siedmiu meczów - pięć było towarzyskich (nie licząc gier uznanych za nieoficjalne). Wówczas generalnie górą byli Austriacy. Dwa ostatnie spotkania odbyły się w eliminacjach MŚ-2006 i oba zakończyły się wygranymi polskich piłkarzy - 3:1 w Wiedniu i 3:2 w Chorzowie.

W Wiedniu polscy piłkarze grać będą po raz czwarty. Dwa razy górą byli gospodarze, raz - 2004 r. - Polacy. Polskim piłkarzom w Austrii, na jej terenie, dotąd grało się nieźle - z czterech spotkań wygrali dwa, prócz wiedeńskiej wiktorii odnotowali zwycięstwo w Salzburgu, w 1992 r. - 4:2.

Bilans meczów Polska - Austria:
12.05.1935, Wiedeń       2:5
 6.10.1935, Warszawa     1:0
24.08.1977, Wiedeń       1:2
19.05.1992, Salzburg     4:2
17.05.1994, Katowice     3:4
 9.10.2004, Wiedeń       3:1  el. MŚ
 3.09.2005, Chorzów      3:2  el. MŚ7 meczów - 4 zwycięstwa Polski - 0 remisów - 3 porażki, bramki: 17-16.

sport.onet.pl (PAP)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Ranking stron